Tel: (212) 970 12 39 | E-mail: bilgi@eksperserkanyuksel.com

BİNEK ARAÇLARDA FAZLA YOLCU

  Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre otomobiller sürücüsüyle birlikte  en fazla dokuz kişinin seyahat edebileceği insan amacı ile üretilmiş motorlu araçtır.

  Binek araçlarda oturma alanına bağlı kişi sayısına istiap haddi denmektedir. Seyahat kuralları  ruhsatta belirtilen sürücü + yolcu sayısına göre düzenlenmiştir.

  En çok yanlış bilinen konu çocukların yolcu olarak sayılmadığıdır. Aslında gerçek olan çocuklar hangi yaşta olursa olsun tam bir yolcu sayıldığıdır. Hatta on iki yaşından küçük çocuklar için çocuk koltuğu bulundurma zorunluluğu mevcuttur. Binek araçlarda izin verilen yolcu sayısına bağlı aracın üretiminde belirtilen sayıda emniyet kemeri mevcuttur.

  Araçlarda ruhsatta belirtilen ve izin verilen yolcu sayısından fazla kişinin bulunmasının cezai sorunmluğunun yanında çok daha fazla riskin bulunduğunu unutmamak gereklidir.

  İzin verilenden daha fazla yolcu bulunan aracın ağırlığının artması sebebi ile sürücünün aracı kontrol etmesi zorlaşır ve aracın fren mesafesi artacağından kaza yapma riski artar. Kaza meydana geldiğinde ise emniyet kemeri takmayan fazla yolcuların araçtan düşme, yaralanma ve ölüm riski ile karşılaşabileceği bilinmelidir.

  Ayrıca trafik kazasında araçta fazla yolcu tespit edilmesi durumunda Sigorta Şirketleri hasar gören araçlara tazminat ödemesi yapmayıp hasarı teminat dışı değerlendirebilirler.