Tel: (212) 970 12 39 | E-mail: bilgi@eksperserkanyuksel.com

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANIMI

  Ülkemizde meydana gelen  trafik kazalarının bir çoğuna sürücülerin alkol almalarından kaynaklı dikkatlerinin dağılması ve direksiyon hakimiyetini kaybetmeleri sebebiyet vermektedir.

  Herhangi bir alkollü içecek etanol veya etil alkol içermekte olup insan vücuduna etkileyen narkotik ve toksik etkisi göstermektedir. Toksikolojide alkol, genel toksik etkisi olan bir grup zehir olarak sınıflandırılır. Tıpta alkol zehirlenmesi, aslında etil alkol ile kanda meydana gelen zehirlenmedir.

  Zehirlenme derecesi tüketilen alkol miktarına bağlıdır. En küçük dozlarda bile, alkol sinir sistemini etkiler. Örnek olarak dikkati donukluğu , aşırı rahat davranışlar ve  kısmen yasaklara boş verme durumları ortaya çıkar. Bu örnekler kanda litre başına 0.15 - 0.5 mg alkol konsantrasyonu olduğunda bile yani yasal sınır içinde olsa dahi ortaya çıkabilir.

ÖLÇÜM DEĞERİ

VÜCUT VE DAVRANIŞ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

0.2 Promil

ruh halinin değişmesi, vücut ısısında hafif bir yükselme, davranışlar üzerindeki kontrolün azalması

0.5 Promil

belirgin bir gevşeme, dikkatin azalması, koordinasyon ve muhakeme bozukluğunun başlaması. YASAL SINIR

0.8 Promil

koordinasyon, algı ve muhakemede belirgin bozulma, tepki zamanının, kendini kontrol etme becerisinin zarar görmesi

1 Promil

sarhoşluk belirtileri, muhtemel mahcup edici davranışlar, bir an neşeli bir an üzgün olmak gibi ruh halinde gidip gelmeler

1.5 Promil

ayakta durma, yürüme ve konuşmada güçlük çekme, denge ve koordinasyonun kaybedilmesi, belirgin olarak sarhoşluk hali

2 Promil

ağrı ve diğer fiziksel duyumların azalması, ağlama ve gülme arasında gidip gelmek gibi belirgin duygusal tutarsızlıklar

3 Promil

reflekslerin azalması, bilinçte bulanıklık, pek çok kişide bilinç kaybı

 

  Tüm bunlar sürüş sırasında son derece tehlikelidir. Bu faktörler birçok sürücü tarafından kesinlikle dikkate alınmaz. Alkolün etkisi altında artan özgüven ile sürücüler genellikle kendilerine ceza verilmeyeceğini düşünür ve aracı yeterince iyi sürebileceklerine inanırlar. Bununla birlikte, en küçük dozda dahi alkole maruz kalma mekanizması zaten başlamıştır ve sonuçları  korkunç olabilir. Daha fazla tüketildiğinde vücut üzerindeki etkisi bir kaç kez artar.

  Ülkemizde uygulanan kurallara göre ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları kesinlikle yasaktır. Diğer sürücülerin trafiğe çıkabilmeleri için yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan, 0.50 promil limit olarak esas alınmaktadır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

  Trafikte alkollü araç kullanmak hem maddi olarak ceza hem de 6 ay süreyle ehliyete el konulması üzerinden gerçekleşmektedir. Eğer aynı suç bir kez daha uygulanırsa bu sefer ehliyeti 2 yıl el konuluyor. Üçüncü kez yapıldığında 5 yıl süreyle ehliyete el konulmasının yanı sıra trafikten men cezası gelmektedir. Ayrıca psikiyatri muayenesi sonrası bu ehliyet 5 yıl sonra kişiye verilmektedir. Güncellenmiş alkollü araç kullanma cezası farklı miktarlar üzerinden veriliyor.

  2020 yılı itibariyle alkollü araç kullanma cezası 1228 TL’dir. Bu durum İlk seferde verilen cezadır. İkinci seferde ise bu ceza 1539 TL'ye çıkmaktadır. Üçüncü sefer ise 2473 TL gibi bir miktar söz konusudur. Aynı zamanda trafik puanı düşme gibi bir durum söz konusudur. Eğer bu cezalar ilk 15 gün içerisinde ödenirse %25 gibi bir indirim yapılıyor.